Děti ze Sedloňova a sumci z Ebra

20. 04. 2011 Zdena Svejkovská Články 4617x

150Netradiční nástup prázdnin zahájilo deset děti z DD v Sedloňově společně se svými vychovateli Jirkou, Irčou a Láďou na rybářské výpravě za sumci na přehradu Ebro ve Španělsku.

 

Jak to vše začalo?
 
     Před Vánoci navštívil společně se mnou a dalšími kamarády děti z rybářského kroužku i Jakub Vágner, který jim vyprávěl o lovu sumců. Děti se tomuto druhu lovu učily a věnovaly po celý rok. Přednáška se velice líbila, dotazů bylo dost a závěrem společně s dárky obdrželi od Jakuba všichni pozvání si zachytat v létě sumce na Ebro.
 
Splněný slib dětem.
 
     Napráskaný autobus jídlem od sponzorů, přispěním na cestu a rovněž některými věcmi potřebnými pro lov těchto velikánů vyjíždí děti k vytouženému cíli a to je zachytat si na přehradě Ebro. Cestou nastoupil Jakub se svým kamarádem Honzou a se spoustou zavazadel s rybářským vybavením pro děti.
Po 28 hodinách jízdy autobus zastavil na sluníčkem provoněném v nádherné španělské přírodě v campu Almaebre.
 
 
     Camp Almaebre…….
V campu výpravu mladých rybaříků přivítal český správce Josef Hupák společně se španělskými majiteli Gerhardem Jove Estopem a Andreasem Duaiguesem Robertem. Po nezbytném odpočinku a zařízení povolenek se děti dočkaly první nástrahy na sumce, který společně s Jakubem a Honzou připravili.
 
Hlavní cíl – chytit co největšího sumce.
 
     Jak už jsem se zmínila celý rok se děti učily z kazet nebo s vychovateli přímo na našich vodách rybolovnou techniku na lov sumců.
Jakub dětem přivezl veškeré vybavení pro tento lov a zajistil lehátka pro skupinku „skalních“ rybářů, kteří pod „širákem“ trávili celý pobyt na druhém břehu campu.
Patrik, Vítek, Zdenda, Štěpán a nejmladší Rosťa spolu s vychovatelem Láďou se učili od Jakuba od samého začátku tuto techniku lovu přímo v praxi.
Velkou odměnou jim byl první sumec 125 cm dlouhý, který s pomocí Jakuba chytil Zdeněk v pravé poledne. Těšení se z prvního úlovku se umocnilo ve večerních hodinách, kde Vítek se pokoušel o zdolání už 190 cm dlouhého sumce. Jakub, který má v lovu sumců obrovskou zkušenost vždy sumce zasekl a dál na zdolání a vytažení úlovku se podíleli postupně všichni kluci z „protějšího břehu“ campu. Tento den se mohli mladí rybaříci ještě pochlubit ulovenými kapry a to v mírách Láďa-vychovatel, Jakub a Honza 86,88 a 90cm. Nesmím zapomenout ani na Vítka, Zdeňka a Štěpána, kteří měli kapříky mezi 19,00 a 20,30 hod. v mírách mezi 60-75 cm. Patrik, který byl z dětí na tomto břehu nejstarší se mohl pochlubit kaprem chyceným po 22,00 hodině a měřil 101 cm. 
Byly i smutné chvilky, které k rybářským výpravám patří. Kolem 4,00 hodiny ranní následujícího dne, kdy se rozzvonila rolnička na jednom z prutů a dle odhadu Jakuba zasekli kluci kolem 80 kg vážícího sumce. Zdolával ho Vítek, ale tentokrát obrovská ryba vyhrála nad lovci. Sumec zajel mezi stromy, utrhl se a zmizel v hlubinách.
Tak tomu bylo i jednoho večera, kdy děti „bužírovaly“ v campu dobroty a Jakub zůstal a hlídal na protějším břehu sám a bez loďky. Tak, jak se obyčejně stává v tomto čase zabral sumec 2,10 m. Bylo slyšet pár rybářských nadávek až na druhý břeh, ale obra dostal vší silou po boji sám z vody. Odměnou mu byla dobrá večeře, kterou mu děti společně s Láďou dovezli.
Musím přidat ještě jednu historku z nočního chytání. Vím, že není lehké sumce lovit a většinou si tento velikán z Ebra přijel pro svou „potravu“ v ranních hodinách. Děti byly velice šťastné a spokojené ze svých úlovků a celého pobytu. Jedné noci, kdy všichni tvrdě už oddychovali ve volné přírodě se opět rozzvonila rolnička. Jakub vyletěl doslova z lehátka a zakřičel „vstávat, máme záběr“!
Než si děti promnuly oči a rozhýbaly se, tak jim možná „španělský rekord“ opět zmizel v hlubinách.
Stalo se i to, že děti přihlížely bezohlednosti místních lidí, kteří se svým plavidlem vjeli přímo do jejich nástrah na sumce a přetrhali jim veškeré šnůry. Tam se projevila úžasná trpělivost Jakuba dát vše do původního stavu.
Ani kluci a děvčata na břehu campu nezaháleli. Společně s vychovateli Jirkou a Irčou chytili pěkné kapry. Největší úlovek měl z tohoto břehu Jirka. Kapr měřil 82 cm.
Velkým zážitkem bylo pro děti pozorovat velké BLACK BASSY, které v tomto období hlídají své mladé a pohybují se v těsné blízkosti břehů a nemají strach.
Také byly děti uchváceny volně pohybujícími se raky v přírodě.
Největší sumec, který byl chycen při tomto týdenním pobytu dětí měřil 2,11m.
Jednoho dne se mohli všichni „pomazlit“ s úlovky a pořídit na památku několik svých a společných fotografií.
 
Překvapení a dárky.
 
     Majitelé campu společně s Pepou připravili pro děti během tohoto pobytu nejedno překvapení.
Byl pro ně připraven slavnostní oběd Paela, kde děti poprvé ochutnaly ve svém životě mořské plody. Obdržely pobyt zdarma, dárky na památku, nanuky, ovoce. Radost jim udělal výlet na hausboodu po Ebru do Mataraně. Děti si mohly i z tohoto plavidla zaskákat a při zpáteční cestě si mohly na chvilku převzít i kormidlo, kde se cítily být kapitánem .
Byl to pro ně nezapomenutelný zážitek.
Jednu večeři obdrželi od dalšího jejich kamaráda Charlese (ředitele rakouského červeného kříže), který se za nimi přijel se mnou na pár dnů podívat a připravil jim a upekl na ohni vlastnoručně udělanou pizu.
 
     Pokud shrnu za sebe tento počátek prázdnin dětí z DD pod názvem s „Jakubem na rybách“, kde jsem byla pár dnů přítomna, tak to byla rybářská výprava plná zážitků, dobrodružství, radosti z úlovků, laskavosti, trpělivosti, porozumění a hlavně dobrému přístupu Jakuba k dětem v této kouzelné španělské přírodě na přehradě Ebro.
    
     Závěrem bych chtěla za sebe poděkovat Jakubovi za umožnění a za sponzorování této rybářské akce věnované dětem a všem ostatním sponzorům, kteří se na této akci podíleli.
 
Zdena Svejkovská
 

Aktuality

Fotogalerie

120
120
120


Webdesign: www.trigonag.cz | CMS: www.vades.cz