Norské fjordy – radost z úlovků.

02. 05. 2013 Zdenka Svejkovská Články 3082x

150Vánoční čas loňského roku a záliba Terezky a Tomáše v rybaření mně přivedlo k výběru netradičního dárku k Vánocům. Pod stromečkem si rozbalili týdenní letecký zájezd na ryby do Norska.

 Norsko s rozlohou 323 758 km2 a s počtem obyvatel 4 406 000 je zemí hor, fjordů a ledovců. Norové patří k velkým mořeplaveckým národům a na moře se jich celé generace vydávaly už od dob Vikingů v 9.století.

Naše cesta byla namířena za rybolovem do oblasti Arsavik. Romantické fjordy, vodopády, horské masivy, krásná, ale i drsná příroda s velkým množstvím ryb ve fjordech, lákají rybáře z celého světa.

Cesta za dobrodružstvím.

Konečně se dětem naplnil sen a brzy ráno počátkem května jsme se vydali na letiště do Prahy. Letadlo odstartovalo přesně v 10,00hod směr letiště Trondheim.  Před tím jsme se ještě v letištní hale potkali s  reprezentačním mužstvem ČR, které chytá svou oblíbenou technikou - přívlačí. Michal Tichý, David Maixner a ostatní kluci se vydali také za rybolovem na sever. Děti byly  nadšené, že se mohly setkat s mistrem světa v této disciplíně, kterou se také jely na fjordy naučit.

Na Norsko po cca 1,5 hodině letu, byl z letadla nádherný pohled. V této době bylo ještě vše pod „bílou peřinou“, jezera byla zamrzlá. Sníh a ledové plochy jsme mohli ještě vidět  i cestou do našeho kempu, který byl z letiště vzdálen severovýchodně kolem 150 km.

V odpoledních hodinách jsme konečně dorazili do vytouženého cíle. Děti byly natěšené na lov tresek.  Nezbývalo mi nic jiného, než položit zavazadla do chatky, rychle složit pruty , převzít loď a jít na vodu. Tak si Terka s Tomem poprvé zkusili přívlač na jednom z mořských fjordů. Na vodě jsme vydrželi do pozdních hodin, ale stále nám svítilo sluníčko.

Celodenní výprava .

Následujícího rána  se už všichni nemohli  dočkat.  Každý si představoval svůj první úlovek. Vyrazili jsme z kempu k molu. Každý měl připraveny své nástrahy a prut. Musím se přiznat,  že mě těšil pohled na děti, jejich radost a snahu  naučit se dobře házet a ovládat prut.  Po několika hodech si konečně okusily sílu mořských predátorů.   Samozřejmě, že první tresku chytla Terezka. Přívlači se s malými přestávkami věnovaly celý den. Malé tresky, polaky a kelery (treska tmavá) jsme vraceli zpět vodě. Kolem fjordů se nám v plné kráse otvírala nádherná příroda.

Tak to chodilo denně. Sluníčko střídal silný vítr a déšť. Neodradilo nás to a  těšili se na velký úlovek.

Jednoho dne opravdu všem štěstí přálo. Blankytná voda, bezvětří a teplé paprsky sluníčka nám dopřávaly pohodu a na klidné vodě jsme pluli k našemu  oblíbenému místu . Počasí nám přesto dovolilo vyplout na hlavní fjord. Cestou jsme zastavovali a zkoušeli házet. Vždy nějaká ryba přišla a tak zavládla na našem plovoucím vozidle dobrá nálada. U břehů se koupali místní obyvatelé. Sahali jsme do vody a představa tam vlézt, naší osádce naháněla husí kůži. Dojeli jsme do našeho cíle k velkému balvanu. Pojmenovali  jsme ho Želva. Od břehu jsme byli  vzdáleni kolem 150m. Ze začátku jsem měla starost, aby děti nepřepadly do vody. Ale skoro týdenní učení, jak se na vodě chovat, mě uklidnilo.  Hned první náhozy vydávaly své poklady. Každý chytil první větší rybu. Zdálo se mi, že se děti okamžitě mění v lovce. Neznaly odpočinek, nechtěly svačinu. Jediný cíl, byl chytit ten největší úlovek.  Nebudu vás napínat. Ten den jsme nachytali přes 50ryb. Byla to nádhera. Největší úlovek jsem si chytila, ale  já.  Pyšnila jsem se s kelerem. Měřil 110cm.  Pro mě to byl nádherný boj s  dravou rybou. V prvním okamžiku jsem si musela sednout , abych nakonec nepřepadla do vody . Pro mě i pro děti to bylo nádherné a neskutečné .  Děti se také chlubily svými kousky. Obě dvě si chytily na techniku přívlačí tresky, které měřily kolem 80cm, dále spousty kelerů, polaků, makrel . Během pauzy jsme si pruty spustili na dno a k velké radosti  si vytáhli i nádherné mníky.  A úlovky nad jeden metr nám do konce pobytu byli dopřány ještě tři. Dokonce si u břehu, než jsme si připravili s Tomem loď, Terka chytla pěkného platýze. Byly smutné, že jim dobrodružství a také „prodloužené“ prázdniny končí. Naučily se dobře ovládat prut, poznaly krásný kout země, druhy mořských ryb, zvěř, která přišla někdy až na pár metrů ke břehu, ptactvo a dobré lidi kolem.

Kemp.

 

Ještě bych se ráda zmínila o kempu. Týdenní pobyt nám dával zázemí v kempu „Rybářský ráj“, který leží v oblasti tzv. „trojúhelníku“ Golfského proudu. Jezdím tam už 6rokem.

Kemp se změnil po výměně majitele k nepoznání. Chatky jsou vybaveny novými kuchyňskými linkami,  podlahami, průtokovými bateriemi, novými deskami a povlečením, které si už nemusíte vozit z domova.

Kolektiv pracovníků kempu všem vychází vstříc a od prvního setkání na letišti. Čeká u letištní haly, pomůže se zavazadly a cesta, která trvá kolem 2hodin do cíle je velice příjemná. Už při nasednutí se dozvídáme, jaké úlovky nachytala parta před naším termínem, jaké nás čeká na prvé dny počasí .

Hned po příjezdu si převezmete lodě a můžete okamžitě na vodu. Výhodou je, pokud letíte, tak účastníkům pracovníci CK vezmou veškerou rybářskou výbavu, jídlo a bedny na ryby do autobusu. Vy letíte pouze s batohem.

Personál je k rybářům velice vstřícný. Jelikož kemp je zasazen do nádherné a klidné norské přírody, kde nejsou žádní místní obyvatelé, musí pracovníci CK každý den vyjíždět několikrát s rybáři k molu, který je vzdálen asi 2km. Nikde jsem  nezažila takovou ochotu. Není připraven žádný „jízdní řád“ příjezdů a odjezdů z kempu a naopak. Je to na každém rybáři , kolik chce trávit na vodě času. Stačí se jen domluvit, nebo zavolat. Oceňuji tuto službu!!

V kempu je česky mluvící personál, rovněž, kdo by po večerech chtěl vidět nějaký sport, či seriál v televizi, tak jsou tam české programy, sportovní vyžití (ping-pong, venku koš na basket..) velká klubovna, posezení u grilu venku a  jiné možnosti.

 

Závěrem bych chtěla říci, že celý týden s dětmi byl úžasný. Velice mě těší , když potkám ať v cizině, nebo kdekoliv u nás  u vody rodiče s dětmi, kteří se jim věnují a chtějí poznat nejen tuto zálibu v rybaření, ale i kouzlo přírody, její klid a mnoho dobrých kamarádů kolem nádherného sportu.

Další fotky:

 

Petrův zdar!

Aktuality

Fotogalerie

120
120
120


Webdesign: www.trigonag.cz | CMS: www.vades.cz